Ten wpis jest oczywiście techniczny. Szerze rzecz ujmując, irytuje mnie ciągłe szukanie po angielsku jednego artykułu przy hasłach „change links in phpmyadmin wordpress”, dlatego postanowiłem napisać ten artykulik, by mieć go pod ręką przy pracy. Jednocześnie, ten kto zaczyna swoją przygodę z WordPressem, będzie miał ciekawy „case” do rozgryzienia.
Wracając do meritum. Instalując WordPressa na lokalnym, bądź hostingowym serwerze, musimy gdzieś mieć dostęp do bazy danych. Do tego najlepiej służy PhpMyAdmin. Uparci mogą zawsze używać terminala, ale po co. Niemniej jednak znajomość komend czasem się przydaje.
W życiu dewelopera WordPress przychodzą różne bazy danych. Część z nich jest mała, z małą ilością linków, ale czasami trafią się, jakby to określić dosadnie – BYCZE. Tak bycze, że otwieranie zaimportowanej bazy w edytorze kodu mija się z celem. A my mamy jedynie zamienić linki.
Ale po to mamy phpmyadmin, dzięki któremu szybciej i sprawniej możemy dojść do celu. Wystarczy wybrać bazę danych i kliknąć na kartę SQL. Następnie w polu tekstowym wpisać:
UPDATE wp_options SET option_value = replace(option_value, 'Existing URL', 'New URL') WHERE option_name = 'home' OR option_name = 'siteurl';
UPDATE wp_posts SET post_content = replace(post_content, 'Existing URL', 'New URL');
UPDATE wp_postmeta SET meta_value = replace(meta_value,'Existing URL','New URL');
UPDATE wp_usermeta SET meta_value = replace(meta_value, 'Existing URL','New URL');
UPDATE wp_links SET link_url = replace(link_url, 'Existing URL','New URL');
UPDATE wp_comments SET comment_content = replace(comment_content , 'Existing URL','New URL');
Kliknąć „Wykonaj” i sprawa zakończona. Ale… NIE TAK SZYBKO.
Najpierw zorientujmy się jaki mamy prefiks w tabelach bazy. W powyższym przykładzie mamy standardowy wp_. Ale jak wiadomo nie jest to dobra i bezpieczna praktyka i często bywa tak, że nasze tabele zaczynają się inaczej. A więc jeśli macie prefiks inny niż wp_, zamieńcie w kodzie go na wasz – prawidłowy.
I oczywiście rzecz najważniejsza. Za „Existing URL” wpisujemy aktualny, pełny url naszej witryny, a za „New URL” – url, na który chcemy zamienić ten poprzedni.
Źródło: